Juniorii III au pierdut meciul cu CSS Sighișoara, dar se califică la Turneul Semifinal II

Juniorii III ai Academiei de Handbal Minaur au pierdut ultimul meci de la Turneul Semifinal I, scor 23-30 în fața echipei CSS Sighișoara. Chiar dacă au pierdut acest meci, juniorii III se califică la al doilea turneu semifinal, ocupând locul secund. La pauza jocului de astăzi, Academia de Handbal Minaur a condus cu 13 la 11.

Sighișoara a început mai bine jocul, marcând primele trei goluri, scor 0-3 (min. 2), însă echipa noastră a răspuns cu aceeași monedă, egalând la trei în minutul 6. Egalitatea s-a păstrat până în minutul 13, când Academia de Handbal Minaur s-a desprins la două goluri, scor 9-7, aceasta fiind diferența înregistrată între cele două echipe și la pauză, scor 13-11.

În repriza a doua, Academia de Handbal Minaur și CSS Sighișoara au mers de la egal la egal până în minutul 35 la scorul de 17-17, când echipa din Sighișoara a marcat patru goluri consecutive, ducând scorul la 17-21 (min. 40). Până la finalul jocului, CSS Sighișoara a mărit diferența de pe tabela de marcaj și s-a impus cu 23-30.

Academia de Handbal Minaur: Nagy, Kis – Ciceu (6 goluri), Buciuman (5), Pop (4), Băban (2), Breban (2), Silaghi (1), Stan (1), Cociotă (1), Ardelean (1), Bobolog, Adoreanu, Hauler.

În urma acestei înfrângeri, Academia de Handbal Minaur termină Turneul Semifinal I pe locul doi, calificându-se la al doilea turneu semifinal, care va avea loc în perioada 20-22 mai.

A fost un turneu bun pentru echipa noastră. În primul meci, cel cu Hunedoara (AH Minaur s-a impus cu 32-24), s-au văzut emoțiile unui turneu semifinal, dar acestea au trecut în meciul cu LPS Piatra Neamț (25-21). În meciul cu CSS Sighișoara am jucat bine 40 de minute, dar am cedat pe final. Așteptăm cu nerăbdare al doilea turneu semifinal. ” a declarat antrenorul Claudiu Clonovszki

Marcatorii Academiei de Handbal Minaur la acest turneu: Ciceu (20 goluri), Pop (17), Buciuman (13), Cociotă (9), Băban (8), Silaghi (6), Breban (3), Stan (2), Ardelean (1), Hauler (1).