Academia, învinsă la Cluj-Napoca

Academia de handbal Minaur a pierdut partida din deplasare de la Universitatea Cluj-Napoca, scor 30-28, în cadrul etapei cu numărul nouă din Divizia A. La pauză, clujenii au intrat la vestiare cu un avantaj minim, scor 15-14. Pentru echipa noastră, cel mai bun marcator a fost Robert Nagy, cu șapte goluri.

PRIMA REPRIZĂ

cluj_ah_11

Meciul a început echilibrat, cele două echipe aflându-se la egalitate după cinci minute, scor 2-2, după care echipa noastră a marcat șase goluri consecutive, ducând scorul la 2-8 în minutul 11. La jumătatea primei reprize, Academia conducea cu 5-10, dar a urmat o serie de trei goluri consecutive marcate de clujeni, scorul devenind 8-10. Până la finalul primelor 30 de minute Universitatea a preluat conducerea și a intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 15-14.

REPRIZA SECUNDĂ

cluj_ah_16

Avantajul minim obținut de clujeni la pauză s-a menținut și în primele 15 minute ale mitanului secund, când Universitatea s-a distanțat pentru prima dată la trei goluri, scor 22-19. Până la final, Academia a mai restabilit egalitatea de două ori, la 25, respectiv 26, însă insuficient pentru a se declara învingători. La finalul jocului Universitatea s-a impus cu scorul de 30-28.

Academia de Handbal Minaur: Niculai, Porumb – Nagy (7 goluri), Andrei (6), Sângeorzan (5), Bărbuș (3), Stoean (3), Căbuț (2), Botea (1), Boșca (1), Dedea, Boer, Erni, Cotuna,

Pentru Academia de Handbal Minaur urmează o pauză competițională, următorul joc fiind programat pe 22 noiembrie, când vom întâlni HC Sibiu pe teren propriu.