Academia de Handbal Minaur a câștigat faza pe euro-regiune la juniori IV

Astăzi, 10 aprilie, la Turda a avut loc faza pe euro-regiune rezervată juniorilor IV. Academia de Handbal Minaur a câștigat această fază după o finală cu Liceul Liviu Rebreanu din Turda, încheiată cu scorul de 25-32.

Cele șase echipe aliniate la start au fost împărțite în două grupe de trei, la finalul cărora s-au jucat meciurile pentru stabilirea clasamentului.

Academia de Handbal Minaur a fost repartizată în grupa B, alături de Ardealul Cluj-Napoca și AS Tonic Oradea. Cu două victorii în faza grupelor, 9-26 cu AS Tonic Oradea și 17-22 cu Ardealul Cluj-Napoca, Academia de Handbal Minaur s-a impus și în finala competiției, scor 25-32 împotriva gazdelor de la Liceul Liviu Rebreanu din Turda.

Alături de finalistele turneului de la Turda, s-au mai calificat la turneul semifinal echipele CS Extrem și Ardealul Cluj-Napoca, care au terminat pe locurile trei, respectiv patru. Ultimele două clasate la turneul de la Turda au fost Academica Cluj-Napoca și AS Tonic Oradea.

Turneul semifinal va avea loc în perioada 27-29 mai 2016.