marți, 19 martie 2019

Juniorii II ai Academiei de Handbal Minaur au câștigat astăzi în deplasare la formația CS Sporting Ghimbav, scor 41-30 într-o partidă în care gazdele au pus probleme doar în prima repriză.

Mâine, juniorii antrenați de Florin Mironescu vor juca tot în deplasare, pe terenul echipei CSM Ploiești începând cu ora 12:00.

Ținând cont de pozițiile în clasament ale celor două echipe (locul 6 – Ghimbav, locul 1 – Academia de Handbal Minaur), gazdele au jucat surprinzător de bine în prima repriză, pe care au condus-o până în minutul 21, când Academia de Handbal Minaur a revenit de la 7-13 la 14-13. Juniorii noștri au intrat la cabine cu un avantaj minim, scor 16-15.

Imediat după reluare, Academia de Handbal Minaur a înregistrat pentru prima dată un avantaj de trei goluri (18-15 min. 32). La fel ca și în prima repriză (când au marcat șapte goluri consecutive), juniorii noștri au reușit și în actul secund un maraton de goluri marcate consecutiv (11 la număr), ducând scorul de la 22-19 la 33-19, iar soarta partidei părea decisă. La final, Academia de Handbal Minaur s-a impus cu 41-30 și rămâne lider cu maxim de puncte în grupa a patra.

Academia de Handbal Minaur: Denis Popovici, Nazar Papushak – Rareș Pop (11 goluri / 15 aruncări la poartă), Teodor Buciuman (9 / 13), Erik Pop (8 / 13), Ovidiu Ardelean (6 / 13), Andrei Ghibirdic (3 / 3), David Astalâș (1 / 1), Andrei Danci (1 / 1), Denis Konya (1/ 2), Emanuel Birtaș (1 / 4), Alexandru Cociotă (0 / 2), Rareș Pop (0 / 0). Antrenor: Florin Mironescu.