Juniorii IV s-au calificat la Turneul Semifinal

Vineri 11, respectiv sâmbătă 12 iunie a debutat noul sezon al Campionatului Național de Juniori IV, după ce ediția trecută a fost oprită de pandemia de Corona Virus. Ieri și azi a avut loc faza eurozonală, la care Academia de Handbal Minaur a jucat la Turda și a obținut trei victorii și un egal.

Meciul de handbal masculin dintre Academia de Handbal Minaur si Alpha Oradea din cadrul Turneului Eurozonal a Campionatului National de Juniori IV, disputat in Sala Gheorghe Baritiu din Turda, vineri 11 iunie 2021. FOTO: Paul Ursachi / UPfoto

Am început mai greu competiția cu doar un egal în primul meci cu Alpha Oradea, scor 31-31, cu doar o singură repriză câștigată (nr. a treia, scor 15-9). A urmat o victorie clară cu CS Seini, scor 31-20 (pe reprize 10-5, 11-9, 10-6). Astăzi, în ultimul meci al grupei am învins LPS Cluj-Napoca cu 29-27, însă insuficient pentru a ne trimite în finala mare.

Meciul de handbal masculin dintre Academia de Handbal Minaur si CS Seini din cadrul Turneului Eurozonal a Campionatului National de Juniori IV, disputat in Sala Gheorghe Baritiu din Turda, vineri 11 iunie 2021. FOTO: Paul Ursachi / UPfoto

A urmat finala mică cu Atletik Satu Mare unde ne-am impus clar cu 25-16 în fața unei echipe sătmărene foarte bine pregătită și am terminat turneul pe locul trei, poziție ce ne asigură calificarea în următoarea fază, Turneul Semifinal, care va avea loc în weekend-ul următor.