Victorie facilă pentru juniorii III

Juniorii III ai Academiei de Handbal Minaur s-au impus astăzi pe propriul teren la douăzeci de goluri diferență în fața ultimei clasate din seria H, ACS HC Ardealul Cluj-Napoca, scor 30-10, după ce la pauză aceasta a fost de zece goluri, scor 16-6.

Începutul de joc a fost echilibrat până în minutul zece, când de la scorul de 3-3, Academia de Handbal Minaur a marcat cinci goluri consecutive, ajungând la 8-3 în minutul 14, acesta fiind momentul care a dezechilibrat partida. Până la finalul primei reprize, diferența s-a dublând, ajungându-se la zece goluri în avantaj pentru juniorii noștri, scor 16-6. În actul secund, Academia de handbal Minaur nu a făcut altceva decât să marcheze goluri, iar la finalul celor 50 de minute (la juniori III o repriză durează 25 minute) diferența înregistrată la pauză fiind dublată, scor 30-10.

În urma acestei victorii, Academia de handbal Minaur ajunge la 19 puncte în clasament (7 victorii + 5 puncte pentru respectare talie) și împarte poziția secundă cu CS Extrem.

Academia de handbal Minaur: Nagy, Bobolog – Adoreanu (6 goluri), Pop (5), Buciuman (5), Ciceu (4), Băban (3), Bizău (2), Breban (2), Hauler (1), Stan (1), Cociotă (1).

În următorul joc, Academia de handbal Minaur se va deplasa la Cluj pentru a întâlni echipa LPS, care ocupă poziția de lider, cu 22 puncte, dar și cu un joc mai puțin.