sâmbătă, 21 septembrie 2019

Ziua de sâmbătă 21 septembrie s-a arătat a fi una foarte bună pentru juniorii Academiei de Handbal Minaur, aceștia obținând trei victorii în tot atâtea meciuri.

Juniorii I au deschis ziua cu o victorie la scor în fața celor de la CS Extrem, într-o partidă în care gazdele au condus o singură dată, în startul partidei, la scorul de 2-1. De la 4-4 (min. 9) au urmat cinci goluri consecutive marcate de CSS2 Baia Mare, scorul devenind 4-9 în minutul 14. La pauză, diferența dintre cele două echipe a fost de opt goluri, scor 12-20. Repriza secundă a fost fără istoric, diferența crescând considerabil spre finalul partidei, încheiate cu scorul de 39-23 în favoarea juniorilor noștri.

CSS2 Baia Mare: Horia Moldovan, Patrick Nagy – Emanuel Birtaș (6 goluri), Raul Achim (6), Erik Pop (5), George Breban (5), Teodor Buciuman (4), Lucian Mariș (4), Alexandru Cociotă (4), Mark Adoreanu (2), Ionuț Băban (1), Lucian Maroșan (1), Rareș Pop, Dan Crainic. Antrenori: Iuliu Varady și Florin Mironescu.

La Turda, juniorii II au avut parte de o primă repriză echilibrată, în care ambele echipe au trecut pe rând la conducere, însă la finalul reprizei juniorii noștri s-au aflat în avantaj, scor 23-21. Imediat după reluare, juniorii antrenați de Claudiu Clonovszki s-au distanțat de la 4 (23-27) la opt goluri (23-31). Până spre finalul partidei, Liceul Liviu Rebreanu din Turda a mai redus din diferență, dar Academia de Handbal Minaur a reușit să se impună la cinci goluri diferență, scor 48-43.

Academia de Handbal Minaur: Alexandru Pașca, Alexandru Borcuti, Andrei Ghibirdic – Ovidiu Ardelean (18 goluri), Bogdan Paul (13), David Astalâș (6), Andrei Paul (3), Andreas Hauler (3), Remus Chiș (3), Călin Indrecan (1), Răzvan Boitor (1), Ioan Buciuman, Tiberiu Cioclu. Antrenor: Claudiu Clonovszki

La Bistrița, juniorii III s-au impus în fața echipei locale LPS cu scorul de 44-19 într-o partidă controlată de la un capăt la celălalt. La pauză, diferența dintre cele două echipe a fost de 13 goluri, scor 19-6 în favoarea juniorilor noștri.

Academia de Handbal Minaur: Cristian Sîncu, Paulo Hoban, Armando Kiss – Vlad Pop (12), Andrei Palfi (5), Alexandru Botiș (5), Lucas Sabou (4), Patrik Jesek (4), David Moldovan (3), Patrik Ienei (3), Tudor Balint (2), Toma Magurean (2), Alexandru Sabo (2), Sebastian Barbul (2), Dragoș Mureșan, Adrian Breban. Antrenori: Maria și Victor Pașca-Pop