duminică, 10 februarie 2019

Ziua de duminică 10 februarie a programat două jocuri pentru juniorii Academiei de Handbal Minaur, la nivel de juniori I, respectiv juniori III.

Juniorii I au pierdut pe teren propriu împotriva echipei AHC Potaissa Turda, scor 30-28, după ce la pauză scorul era în avantajul nostru, 16-14.

Începutul de joc a fost echilibrat, CSS2 Baia Mare desprinzându-se pentru prima dată pe tabela de marcaj în minutul 23, ducând scorul de la 8-9 la 12-9. La pauză, juniorii antrenați de Iuliu Varady au intrat la cabine cu 2 goluri în avantaj, scor 16-14. Diferența înregistrată la pauză s-a menținut până la mijlocul reprizei secunde, când de la scorul de 23-21, CSS2 Baia Mare nu a mai marcat timp de 12 minute, Potaissa Turda ducând scorul la 23-28 (min. 56). Până la finalul jocului, juniorii noștri au mai redus din diferență, iar partida s-a încheiat cu scorul de 28-30 în favoarea oaspeților. Etapa următoare este programată pentru data de 3 martie, CSS2 Baia Mare urmând să se deplaseze la CSS Odorheiul Secuiesc.

CSS2 Baia Mare: David Bledea, Patrick Nagy, Tamas Farkas – Alexandru Lenghel (8 goluri), Raul Achim (7), Mihai Dobra (6), Adelin Crainic (5), Oleksandr Yashan (1), Florin Breban (1), Vasile Mariș, Ionuț Băban, Andrei Teodorescu, Gellert Nemeti, Selim Bobolog, Ivan Siman, Artem Ivanov. Antrenor: Iuliu Varady

La juniori III, Academia de Handbal Minaur s-a impus pe terenul echipei CS Seini, scor 32-22 și rămâne cu punctaj maxim după primele două etape disputate. La pauza jocului de astăzi, juniorii noștri aveau 11 goluri în avantaj, scor 20-9. Partida a fost una fără istoric, juniorii antrenați de Claudiu Clonovszki și Nicolae Neșovici conducând pe întreaga durată a partidei.

Academia de Handbal Minaur: Alexandru Pașca, Andrei Horotan – Vlad Pop (7 goluri), Andrei Paul (7), Andreas Hauler (6), Remus Chiș (5), Răzvan Boitor (4), Călin Indrecan (2), Ionuț Buciuman (1), Tudor Balint, Lucas Sabău, Tiberiu Cioclu, Alexandru Botiș. Antrenori: Claudiu Clononvszki și Nicolae Neșovici.

În etapa următoare, Academia de Handbal Minaur va juca pe teren propriu împotriva echipei Academica Cluj-Napoca.