miercuri, 8 mai 2019

Juniorii I au câștigat a doua partidă de la Turneul Final, 34-30 cu CSM Școlar Reșița și sunt la o partidă distanță de accederea în semifinalele turneului. CSS2 Baia Mare va întâlni mâine pe CSM Bacău începând cu ora 11:30.

Startul meciului a fost echilibrat, CSS2 Baia Mare având maxim două goluri în avantaj. Cea mai mare diferență de scor înregistrată între cele două echipe a fost în a doua parte a reprizei (min. 22), la scorul de 12-9. Echipa din Reșița a revenit, iar la finalul primelor 30 de minute scorul a fost egal la 15.

Imediat după reluare, juniorii noștri au restabilit avantajul de 2-3 goluri care a dominat în prima repriză, pentru ca în minutul 43 să se înregistreze pentru prima dată diferența maximă (5 goluri), scor 26-21. Această diferență s-a repetat în minutele 50 (27-22), 55 (30-25), 56 (31-26), 57 (32-27) și 59 (33-28). La finalul partidei, CSS2 Baia Mare s-a impus cu 34-30.

La finalul etapei, CSS Sighișoara ocupă prima poziție cu maxim de puncte după două meciuri, fiind urmată de CSS2 Baia Mare și CSM Școlar Reșița cu două puncte. CSM Bacău ocupă ultimul loc, fără niciun punct.

O victorie în meciul de mâine le-ar aduce juniorilor I calificarea în semifinale. Ar fi suficient și un egal, cu condiția ca CSM Școlar Reșița să nu învingă pe CSS Sighișoara.