vineri, 10 iunie 2016

Juniorii III au pierdut în fața echipei LPS Cluj, scor 21-33 și au ratat astfel șansa de a se califica în semifinalele campionatului. Academia de Handbal Minaur va juca pe 11 iunie pentru stabilirea clasamentului final.

Începutul de joc a fost echilibrat, cele două echipe mergând de la egal la egal până în minutul 6, când de la scorul de 4-4 LPS Cluj a marcat patru goluri consecutive și s-a distanțat la 8-4, însă Academia de Handbal Minaur a marcat trei goluri consecutive și s-a apropiat la 8-7. Din minutul 19, la scorul de 12-10 în favoarea clujenilor, Academia de Handbal Minaur nu a mai marcat vreun gol până la finalul reprizei, repriză pe care LPS Cluj a terminat-o în avantaj, scor 18-10. În repriza secundă, LPS Cluj nu a făcut altceva decât să își consolideze avantajul obținut la pauză, iar la finalul întâlnirii s-a impus cu 33-21. Pentru echipa din Cluj a fost a treia victorie din tot atâtea jocuri, câștigând astfel grupa A cu maxim de puncte.