sâmbătă, 24 noiembrie 2018

Juniorii II ai Academiei de Handbal Minaur au obținut o victorie clară în deplasare la Academica Cluj-Napoca, 26-57, după ce la pauză diferența dintre cele două echipe a fost de 14 goluri, scor 11-25. Pentru Academia de Handbal Minaur au evoluat și trei juniori III (sportivi născuți în anul 2004). Este vorba de Andreas Hauler, Tiberiu Cioclu și Călin Indrecan.

Gazdele au marcat primul gol al partidei, însă Academia de Handbal Minaur, cu patru goluri consecutive a dus scorul la 1-4 (min. 4). La mijlocul reprizei, diferența dintre cele două echipe a ajuns la 11 goluri, scor 3-14, pentru ca la pauză juniorii noștri să conducă cu 25 la 11.

Repriza secundă a fost una fără istoric, iar pentru Academia de Handbal Minaur au evoluat și marcat toți sportivii aflați pe foaia de joc (cu excepția celor doi portari). Partida s-a încheiat cu victoria noastră, scor 57-26.

Academia de Handbal Minaur: Sergiu Balla, Denis Popovic – Rareș Pop (8 goluri / 8), Bogdan Paul (8 / 10), Alexandru Cociotă (5 / 5), Andreas Hauler (5 / 5), Tiberiu Cioclu (5 / 5), Andrei Ghibirdic (4 / 5), Călin Indrecan (4 / 7), Erik Pop (4 / 4), Ovidiu Ardelean (4 / 4), Denis Konya (3 / 5), Emanuel Birtaș (3 / 4), Andrei Danci (2 / 3), David Astalâș (2 / 3). Antrenori: Florin Mironescu și Claudiu Clonovszki

Rezultatele etapei: CSS Odorhei – LPS Bistrița 43-27 (19-10), AHC Potaissa Turda – CS Extrem 27-24 (14-10), Academica Cluj-Napoca – Academia de Handbal Minaur 26-57 (11-25), LPS Tg. Mureș a stat.

Etapa următoare (a XII-a): CS Extrem – Academica Cluj-Napoca, Academia de Handbal Minaur – CSS Odorhei, LPS Bistrița – LPS Tg. Mureș, AHC Potaissa Turda stă.

Clasament: 1. Academia de Handbal Minaur 22 puncte, 2. AHC Potaissa Turda 22p, 3. CS Extrem 17p, 4. LPS Tg. Mureș 15p, 5. CSS Odorhei 12p, 6. LPS Bistrița 11p, 7. Academica Cluj-Napoca -1p.