sâmbătă, 28 mai 2016

Juniorii II au învinst astăzi pe CS Viitorul Pitești, scor 27-24 și s-au calificat la turneul final. Alături de juniorii II, la turneele finale s-au mai calificat juniorii I, III și IV ai Academiei de Handbal Minaur.

Viitorul Pitești a început mai bine meciul, conducând cu 3-1 după primele șapte minute de joc, însă Academia de Handbal Minaur a revenit, iar în mai puțin de cinci minute de joc a întors rezultatul, conducând cu 5-4. În minutul 15, de la scorul de 6-6, Academia de Handbal Minaur a marcat trei goluri consecutive, ducând scorul la 9-6. Până la pauză, echipa din Pitești a mai micșorat diferența, la pauză cele două echipe intrând la cabine cu scorul de 12-11.

În repriza secundă, Viitorul Pitești a mai condus o singură dată, la scorul de 16-15, însă Academia de Handbal Minaur a întors rezultatul cu patru goluri consecutive, scor 19-16, acesta fiind momentul în care echipa noastră s-a desprins decisiv, diferența de trei goluri fiind păstrată până la finalul jocului, care s-a încheiat cu scorul de 27-24.

În ultima partidă a grupei, Academia de Handbal Minaur va întâlni pe CSS Galați, mâine începând cu ora 11:45. Această partidă va desemna câștigătoarea grupei.