Juniorii II, învinși în finala mică

Academia de Handbal Minaur pierdut finala mică împotriva echipei LPS Suceava, scor 26-27 în prelungiri și astfel încheie ediția 2015/2016 a campionatului național de juniori II. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 22-22.

Începutul de joc a fost echilibrat, cele două echipe mergând de la egal la egal, Academia de Handbal Minaur rupând echilibrul pentru prima dată în minutul 12, când s-a distanțat la trei goluri diferență, scor 8-5. Diferența s-a păstrat până spre finalul reprizei, când de la scorul de 14-11, LPS Suceava a marcat două goluri consecurive și a intrat la pauză la vestiare cu un deficit de doar un gol, scor 14-13.

Echilibrul s-a păstrat și după reluare până în minutul 30 (scor 17-15), când LPS Suceava, cu trei goluri marcate consecutiv intră pentru prima dată în avantaj, scor 17-18. Echipa din Suceava și-a păstrat acest avantaj minim până spre finalul timpului regulamentar, care s-a încheiat la egalitate, scor 22-22.

În prelungiri, Academia de Handbal Minaur este prima care marchează, ducând scorul la 23-22, însă LPS Suceava revine în avantaj cu trei goluri marcate consecutiv, scor 23-25. Academia de Handbal Minaur răspunde cu același procedeu, ducând scorul la 26-25, pentru ca LPS Suceava să marcheze ultimele două goluri ale partide, câștigând astfel medalia de bronz. Scor final, 26-27.

Noua campioană a României la juniori II este Știința Municipal Bacău, care s-a impus în finala mare în fața Potaissei Turda cu 28-24 (la pauză a fost 10-11).