Juniorii II au câștigat meciul cu HC Adrian Petrea, scor 34-20

Juniorii II au obținut astăzi o victorie foarte importantă, învingând pe HC Adrian Petrea cu 34-20, după ce la pauză au avut un avantaj de șapte goluri, scor 18-11. În urma acestei victorii, juniorii II ajung la trei puncte și au făcut un pas important spre calificare la turneul semifinal II.

AH MINAUR - HC ADRIAN PETREA

Începutul jocului a fost echilibrat, cele două echipe mergând de la egal la egal în primele cinci minute de joc. Academia de Handbal Minaur s-a distanțat pentru prima dată la trei goluri în minutul 12, scor 7-4, după care HC Adrian Petrea a întors rezultatul cu patru goluri consecutive, scor 7-8. Echilibrul s-a păstrat până în minutul 21, când de la scorul de 12-11 Academia de Handbal Minaur a marcat ultimele goluri ale primei reprize, scorul cu care cele două echipe au intrat la pauză la vestiare fiind 18-11.

După reluare, HC Adrian Petrea a fost prima care a marcat, iar Academia de Handbal a marcat patru goluri consecutive, scorul devenind 22-12 în minutul 32. Între minutele 35 și 40, Academia de Handbal Minaur a fost singura echipă care a marcat, ducând scorul de la 24-14 la 29-14. HC Adrian Petrea a mai recuperat un gol, scorul la sfârșitul jocului fiind 34-20.

Academia de Handbal Minaur: Porumb, Bledea – Dedea (8 goluri), R. Dobra (8), B. Dobra (6), Makarie (5), Pomian (4), Armaș (2), Crainic (1), Sabău, Lenghel, Ciceu.

În ultima zi din acest turneu semifinal, CSS Sighișoara va juca împotriva echipei HC Adrian Petrea Reșița (ora 9:00), iar Academia de Handbal Minaur va juca în compania gazdelor de la CS Brazi (ora 10:30). Meciul Academiei de Handbal Minaur va fi transmis în direct pe pagina oficială de Facebook.