Bilanț pozitiv la sfârșit de săptămână

Sfârșitul de săptămână a programat patru jocuri pentru juniorii Academiei de Handbal Minaur, încheiat cu un bilanț pozitiv. Juniorii noștri au înregistrat două victorii (juniori II și III) și două egaluri (Divizia A și juniori I).

Echipa secundă a Clubului Sportiv Minaur, cu opt juniori ai Academiei de Handbal Minaur în lot, a remizat pe terenul echipei HC Szejke Odorhei, scor 31-31 după ce la pauză gazdele aveau trei goluri în avantaj, scor 19-16. Prima repriză a fost controlată în totalitate de gazde, CS Minaur II apropiindu-se la maxim două goluri (8-6 min. 13). Repriza secundă a fost echilibrată, cele două echipe fiind despărțite de cel mult trei goluri. După 45 de minute dominate de gazde, CS Minaur II a preluat pentru prima dată conducerea jocului la scorul de 26-27 (min. 45) și chiar a avut trei goluri în avantaj spre finalul meciului (28-31 min. 57), însă gazdele au obținut un egal după trei goluri consecutive.

CS Minaur II: David Bledea, Răzvan Apostu, Erik Derszi – Mihai Dobra (10 goluri), Benjamin Szabo (10), Andrei Teodorescu (1), Florin Breban (1), Alexandru Armaș (1), Artem Ivanov, Selim Bobolog, Oleksandr Yashan, Răzvan Sabău, Adelin Crainic.

Tot la Odorhei au remizat juniorii I și în Campionatul Național de Juniori, scor 33-33, de data aceasta cu Clubul Sportiv Școlar. În prima repriză, juniorii noștri au dominat partida, conducând la pauză cu 19-11. La fel ca și în prima repriză, CSS2 Baia Mare a dominat și primele 15 minute ale reprizei secunde, însă în a doua parte a reprizei, pe fondul unei căderi fizice, juniorii noștri au fost egalați pe final de joc, partida încheiându-se la egalitate, scor 33-33.

CSS2 Baia Mare: David Bledea, Erik Derszi, Tamas Farkas – Florin Breban (7 goluri), Raul Achim (6), Alexandru Armaș (6), Mihai Dobra (4), Andrei Teodorescu (3), Mark Adoreanu (2), Vasile Mariș (1), Adelin Crainic (1), Gellert Nemeti, Selim Bobolog. Antrenor: Iuliu Varady.

Juniorii II au trecut în deplasare de CS Extrem, scor 31-28 și au obținut astfel a treia victorie contra băimărenilor de la CS Extrem în acest sezon, celelalte două victorii obținându-le în sezonul regulat. Prima repriză s-a jucat pe contre, cele două echipe trecând pe rând la conducerea jocului. Prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim (13-14) în favoarea juniorilor noștri. În repriza secundă, Academia de Handbal Minaur rupe echilibrul în minutul 38, ducând scorul de la 18-18 la 18-21. Partida s-a încheiat cu victoria juniorilor noștri, scor 28-31.

Academia de Handbal Minaur: Nazar Papushak, Denis Popovici – Erik Pop (10 goluri), Rareș Pop (6), Teodor Buciuman (5), Emanuel Birtaș (5), Alexandru Cociotă (2), Ovidiu Ardelean (2), Bogdan Paul (1), Emil Ghibirdic, Denis Konya, Rareș Pop, Octavian Opriș, David Astalâș. Antrenori: Florin Mironescu și Nicolae Neșovici.

De un joc mai facil au avut parte juniorii III, care au câștigat pe teren propriu împotriva echipei Academica Cluj-Napoca, scor 52-19. În cele trei partide disputate în acest sezon împotriva clujenilor, Academia de Handbal Minaur a marcat nu mai puțin de 146 de goluri. La pauza jocului disputat sâmbătă, Academia de Handbal Minaur a avut 12 goluri în avantaj, scor 25-13.

Academia de Handbal Minaur: Alexandru Pașca, Andrei Horotan, Alexandru Borcuti – Vlad Pop (12 goluri), Lucas Sabou (7), Andrei Paul (6), Remus Chiș (4), Răzvan Boitor (3), Ioan Buciuman (2), Teodor Botiș (2), Andreas Hauler (1), Andrei Palfi (1), Tudor Balint. Antrenori: Claudiu Clonovszki și Nicolae Neșovici.